2013-02-13

WARSZTAT - Projekt "Kompresor" [23]

ROZLICZENIE KOSZTÓW PROJEKTU

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami przedstawiam szczegółowe rozliczenie kosztów projektu. Zadanie niełatwe, bo wypada posypać popiołem głowę, w związku z ponad dwukrotnym przekroczeniem zakładanego budżetu.

Budżet został przekroczony już w piątej części relacji, ale w zasadzie już w trzeciej wiadomo było, że tak się stanie. Właśnie w trzeciej części koncepcja wykonania kompresora w rozsądnej kwocie 300zł, oznaczająca w praktyce "jak najtaniej", ewoluowała w koncepcję wykonania kompresora "porządnie", czego (jak to zwykle bywa) tanio nie da się zrobić. I w zasadzie więcej nie muszę nic dodawać. Sami oceńcie, czy uzyskany efekt wart był poniesienia takich, a nie innych kosztów.

Zapraszam do zapoznania się z rozliczeniem, które na pewno będzie pomocne dla osób zainteresowanych budową własnego "lodówkowca". Cena za sztukę oznacza w niektórych przypadkach cenę za metr bieżący. Rzeczywiste zużycie w żadnym przypadku nie zostało zaniżone względem najmniejszej możliwej do kupienia w handlu ilości danej rzeczy (np. zużyłem ~50ml pokostu lnianego, ale musiałem kupić litrową puszkę).Myślę, że kalkulacja jest dość czytelna. Wartość "rynkową" kompresora (896zł) należy rozumieć jako rzeczywistą wartość zużytych części i materiałów (696zł), powiększoną o koszt nabycia butli gazowej w sklepie oraz kwoty które oszczędziłem dzięki okazjom na Allegro (łącznie 200zł).

Około czterdziestozłotowa różnica między łącznie poniesionymi kosztami, a rzeczywistą wartością zużytych części i materiałów wynika na przykład z tego, że takie elementy jak śruby kupowałem z zapasem (w pewnym sklepie musiałem, bo sprzedawali nie na wagę, tylko na woreczki) oraz faktu, że kilka części po prostu mi zostało, ze względu na różne wymuszone lub niewymuszone zmiany, dokonywane w trakcie budowy. Myślę że było to nie do uniknięcia, ale w sumie niepotrzebnie wydana kwota jest niewielka (~6% poniesionych kosztów).

Wynik ~700zł spokojnie mógł być lepszy, bo z pewnością często przepłacałem kupując części w miejscowym sklepie. Fakt, duży plus za dobre zaopatrzenie i w ogóle obecność takiego sklepu w mojej okolicy, ale w internecie jest często po prostu połowę taniej (np. złączki, szybkozłączki). Oczywiście tak jak pisałem wcześniej, nie wszystkie elementy, które zastosowałem są niezbędne, wiele rzeczy można by zrobić taniej lub prościej.

Poniżej zamieszczam wykres przedstawiający rozkład kosztów pomiędzy głównymi grupami "zakupowymi".PRZEGLĄD KONSTRUKCJI KOMERCYJNYCH

Przy ocenie opłacalności tego typu przedsięwzięcia należy pamiętać, że na rynku są tańsze i całkiem dobre kompresory, ale nie są to urządzenia tej klasy. Tylko porównując koszty z cenami analogicznych pod względem budowy kompresorów, można dokonać poprawnej oceny opłacalności.

Poniżej przedstawiam osiem przykładowych profesjonalnych lodówkowców wraz z podstawowymi danymi oraz aktualnymi cenami. Kompresory włoskiej firmy MGF nie są dostępne w Polsce (ich cena została przeliczona z Euro). Warto podkreślić, że kompresory AERO-PRO są oferowane przez uznanego producenta aerografów Harder & Steenbeck.

Jak widać nawet wydająca się na wyśrubowaną kwota, w jakiej zamknął się projekt, cały czas jest bardzo opłacalna względem oferowanych w sprzedaży konstrukcji. Dodatkowo okazało się, że uzyskana waga 12,7kg, jest całkiem dobrym wynikiem :).


Przy okazji przeglądu komercyjnych konstrukcji trafiłem na kilkunastostronicową instrukcję obsługi i konserwacji kompresora firmy Schneider (po polsku), którą warto przeczytać, jeśli jest się zainteresowanym tematem samodzielnej budowy kompresora, ale także jego właściwą i bezpieczną eksploatacją (Instrukcja obsługi i konserwacji sprężarki Schneider SilentMaster 30-8-4 W).Pozostałe części relacji:
[1][2][3][4][5][6][7][8][9][10][11][12][13][14][15][16][17][18][19][20][21][22][23][24]

2 komentarze:

 1. Ciekaw jestem jak te rozwiązania (komercyjne i własne) mają się do takiego gotowca? Cenowo wychodzi całkiem dobrze, 70dB więc uszy nie odpadną.

  http://niewiadomski.com.pl/do/item/40.11.5/KompresortokowyR-RAWLC6

  Opinie? (zamierzam kupić gotowca właśnie)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rawplug R-RAWL C6 - ciekawy kompresor. Cena ~560zł jest dobra. Okazuje się, że ten sam kompresor sprzedawany jest przez MAKITĘ (model MAC 610) za cenę ~770zł. Tak naprawdę jest to włoski produkt firmy FIAC (model Prestige). A RAWPLUG to znana angielska marka wkrętów, która niedawno została przejęta przez polskiego KOELNERA planującego ekspansję na rynki zagraniczne.
   Kompresor ma estetyczną obudowę, która na pewno tłumi hałas w jakimś zakresie. Wszystkie strony podaj hałas 70dB, jadnak trafiłem na zdjęcie, na którym na sprężarce MAKITA była naklejka 90 dB pod spodem, ale skoro tyle mają nieobudowane kompresory, to pewnie jest cichszy. Poza tym wcale nie jest taki mały jak wygląda na zdjęciach - w środku ma zbiornik 6L. W związku z tym, że jest to europejski produkt, to cena w okolicach 550zł wydaje się niezbyt wygórowana, zwłaszcza jeśli faktycznie nie jest bardzo głośny (co wydaje się dość realne z racji obudowy). Myślę, że nie jest to zakup obarczony wielkim ryzykiem.

   Usuń