2013-02-20

WARSZTAT - Sprzęt [11] - Mini piła tarczowa

MINI PIŁA TARCZOWA

Od dłuższego czasu chodził mi po głowie zakup małej piły tarczowej PROXXON KS230. W zasadzie tylko ten niemiecki producent oferuje na polskim rynku taką małą piłę tarczową. Owszem jeszcze większy model FET (oraz starszy FKS/E), o dużo większych możliwościach, ale cena na poziomie ~1500 poraża (czasem da się kupić na Allegro nową od osoby prywatnej za 850÷900zł). Szczerze mówiąc do zakupu ostatecznie przekonała mnie promocyjna, "pikantna" cena w sklepie redcoon.pl - 355zł + 22zł wysyłka (przeciętna cena na Allegro i w sklepach internetowych to aktualnie ~480zł). Dodatkowo zmobilizował mnie zamiar budowy makiety podziemi, podczas której piła na pewno okaże się bardzo przydatna. Rozważając wszelkie za i przeciw, doszedłem do wniosku, że lepiej mieć taką małą piłę o ograniczonych możliwościach, niż nie mieć żadnej.


Poniżej trochę informacji z katalogu producenta:

Cechy modelu KS230:
 • cichy, trwały silnik,
 • napęd z silnika przekazywany jest za pomocą paska zębatego umieszczonego w ochronnej obudowie, co zapewnia stabilne obroty tarczy z podwojonym momentem obrotowym,
 • wbudowany pojemnik na odpadki, 
 • możliwość podłączenia odkurzacza jako odciągu,
 • regulowany ogranicznik z podziałką,
 • blat roboczy z ciśnieniowego odlewu aluminium,
 • obudowa z twardego ABS,
 • w zestawie tarcza 'Super-cut' do drewna i tworzyw sztucznych, średnica 58mm, 80 naprzemiennie rozwartych i naostrzonych zębów,

Dane techniczne:
 • Napięcia zasilania:220 - 240V, 50Hz,
 • Pobór mocy: 85W,
 • Prędkość obrotowa tarczy: 5000 obr./min,
 • Głębokość cięcia: drewno do 8mm, tworzywa sztuczne, bakelit do 3mm, metale nieżelazne do 1,5mm,
 • Wymiary blatu roboczego: 160 x 160mm,
 • Wymiary zewnętrzne: 240 x 180 x 80mm,
 • Masa: 1800g.

PROXXON KS230 - UNBOXING

Pudło było fabrycznie zafoliowane, więc sklep nie ingerował w jego zawartość. Blat aluminiowy pięknie się błyszczy, gdyż producent zabezpieczył go przed utlenianiem warstwą oliwy. Widać, że piła była w fabryce sprawdzana przez kontrolę jakości, bo na tarczy widać ślady krótkiego użycia.


W zestawie znajduje się tylko jedna tarcza przeznaczona raczej do miękkiego drewna. Ma ona średnicę 58mm i wystaje ponad blat roboczy na 12mm. Może to nie jest wiele, ale do cięcia podstawek pod makiety lub elementów na nie w zupełności wystarczy, a z takim zamiarem tą piłę kupiłem. Niestety producent nie zaleca cięcia rowków, zresztą piła nie posiada regulacji wystawania piły ponad blat. Nie można także pochylić tarczy, by ciąć pod kątem. Przed zakupem sporo na ten temat myślałem i istnieje duża szansa na zwiększenie możliwości piły o te funkcje poprzez zastosowanie specjalnych nakładek na blat roboczy. W przyszłości spróbuję takie nakładki wykonać, oraz powiększyć blat roboczy, by dało się precyzyjnie ciąć na wymiar większe elementy. 

W sklepie, w którym kupiłem piłę były tarcze o średnicach 50mm firmy BATAVIA do narzędzi przez nią produkowanych. Nie wiem gdzie przeczytałem, że otwory w nich mają średnicę analogiczną jak otwory w tarczach Proxxona (10mm), ale okazało się, że mają 11mm i przez to nie da się wycentrować ich na wale. Kosztowały na szczęście tylko 12zł za sztukę. Mam nadzieję, że otrzymam za nie zwrot pieniędzy, bo właśnie je odesłałem do sklepu*. W każdym razie te tarcze nie nadają się do KS230, więc nie ma alternatywy - trzeba kupować droższe oryginały.

[2013-03-01] *) Pieniądze zostały bez problemów zwrócone.


TEST 

Przed cięciem piłę należy utwierdzić do podłoża. Ja przykręciłem ją do dużego kawałka grubego blatu kuchennego. Zdecydowałem się na zdemontowanie osłony ochronnej, gdyż przeszkadza w obserwacji strefy cięcia. Piłę postanowiłem przetestować pod kątem budowy modułów podziemi, na które mam zamiar wykorzystać panele podłogowe, czyli płytę HDF o grubości w tym przypadku 8mm. Piła przeznaczona jest do cięcia miękkiego drewna do 8mm. W przypadku twardego drewna, a takim drewnopodobnym materiałem z całą pewnością jest panel HDF, grubość na moje oko nie powinna przekraczać 6mm. Być może tarcza widiowa lepiej radziłaby sobie z cięciem, ale z racji mniejszej średnicy i wystawania tylko 8mm o cięciu nią HDF'u o grubości 8mm trzeba raczej zapomnieć. Poniżej film przedstawiający cięcie kawałka panelu o szerokości ~55mm.


Co tu dużo mówić, plan był taki, że do budowy modułów podziemi będę sobie ciął panele wzdłuż na paski, a potem na odcinki. I owszem jakoś na trzy etapy wykonałem JEDNO cięcie panela wzdłuż (ponad 1m). Niestety piła męczyła się bardzo i po pewnym czasie pojawił się dziwny zapach. Byłym przekonany, że to HDF się trochę przygrzewa od cięcia, ale okazało się, że silnik tak się rozgrzał i trochę przytopił obudowę ponad nim. Tak więc gwarancją chyba nie muszę już sobie zawracać głowy :/.

Cóż, przeglądając potem instrukcję [sic!] niestety nie znalazłem bezpośredniej uwagi o możliwości przeciążenia piły, tylko informację: "praca krótkotrwała: KB 15 min" (cokolwiek znaczy "KB") i żeby było śmieszniej, informacja ta jest tylko w polsko- i rosyjsko-języcznej wersji instrukcji. W osobnej, ogólnej instrukcji "Przepisy bezpieczeństwa" była jeszcze uwaga: "Nie używaj elektronarzędzi o małej mocy do ciężkich robót". Natomiast uwaga, że w przypadku cięcia drewna, zalecają podłączenia odkurzacza jako odciągu jak najbardziej była, ale raczej w kontekście redukcji pylenia. Choć pewnie oprócz odciągania trocin, odkurzacz zasysałby powietrze przez kratkę obok silnika, chłodząc go i do nadtopienia obudowy pewnie by nie doszło.

Hmmm, HDF'u 8mm sobie tą piłą wzdłuż nie potnę - to zbyt duże wyzwanie dla tego małego urządzenia. Cięcie pasków w poprzek, czyli odcinków o długości ~55mm, wydaje się możliwe (wolno i z przerwami), co pokazałem na filmie. Budowa podziemi napotkała niestety pierwsze trudności :/.


Poniżej porównanie z mini wyrzynarką stołową DS220 (aktualnie znajdujący się w ofercie nowszy model ma oznaczenie DS230), kupioną jakiś czas temu okazyjnie na allegro bez prowadnic, które teraz, wraz z zakupem piły tarczowej, weszły w moje posiadanie (pasują do obu). Więcej o tej wyrzynarce można przeczytać w poście: WARSZTAT - Sprzęt [2] - Mini wyrzynarka stołowa, akcesoria do multiszlifierki.

KS230 + DS220

Poniżej porównanie z mini wyrzynarką stołową DS220 (aktualnie znajdujący się w ofercie nowszy model ma oznaczenie DS230), kupioną jakiś czas temu okazyjnie na allegro (1/4 ceny nowej DS230) bez prowadnic, które teraz, wraz z zakupem piły tarczowej, weszły w moje posiadanie (pasują do obu). Więcej o tej wyrzynarce można przeczytać w poście: WARSZTAT - Sprzęt [2] - Mini wyrzynarka stołowa, akcesoria do multiszlifierki.


ASORTYMENT TARCZ TNĄCYCH

Oprócz znajdującej się w zestawie tarczy 'Super cut' (ø58mm), do KS230 Proxxon posiada w ofercie pięć innych tarcz tnących: dwie tarcze widiowe, cienką tarczę do precyzyjnych cięć, tarczę z węglików spiekanych do trudnych materiałów, a nawet tarczę diamentową (wszystkie o średnicy 50mm).


RYSUNEK ZŁOŻENIOWY

Na koniec zamieszczam jeszcze rysunek złożeniowy w celach poglądowych (producent prowadzi sprzedaż części zamiennych).


[2013-02-28] 

CIĘCIE PODWÓJNEJ TEKTURY FALISTEJ 7MM

Jak szybko i łatwo piła PROXXON KS230 radzi sobie z podwójną tekturą falistą grubości 7mm, można zobaczyć na poniższym filmie:


1 komentarz:

 1. Do takiej piły najlepiej zakupić wąż odciągowy który zadba od prawidłowe odciąganie trocin. Ja od kilku lat używam tego i póki co jestem zadowolony

  http://herztech.pl/82-pur-lekki

  OdpowiedzUsuń