2013-02-21

MAKIETY 28MM - Podziemia [2]

Dobór materiałów to ważny etap każdego projektu. Tak było i tym razem.

MATERIAŁY KONSTRUKCYJNE NA MODUŁY

Jeśli chodzi o podstawę, to kluczową sprawą jest jej płaskość i sztywność. Podstawowym problemem przyjętej koncepcji budowy makiety jest dobre dopasowanie do siebie modułów. Aby mu sprostać, podstawa musi być płaska na etapie montażu ścianek i nie wichrować się w trakcie dalszych, związanych z zabudową modułu, prac. Największe zagrożenie widzę w kleju typu wikol, który niestety ma tendencję do wypaczania elementów nasiąkliwych. Pewna nadzieję wiążę z tym, że ścianki w jakimś stopniu usztywnią podstawę. W ich przypadku z kolei ważne jest dokładne i prostopadłe skręcenie z podstawą oraz ze sobą w narożnikach.

Podstawy zamówiłem u lokalnego producenta mebli kuchennych, z którego usług często korzystałem już wcześniej. Dlaczego takie miejsce? Ponieważ dysponują własną maszyną o bardzo wysokiej dokładności cięcia, które ma kluczowe znaczenie by moduły do siebie dobrze pasowały. Zamawiając u nich element 300x300mm, wiem że właśnie dokładnie taki dostanę, a nie np. 300,5x295,5mm. Pierwszym pomysłem było zastosowanie sklejki, ale zrezygnowałem ze względu za wysoką cenę rzędu ~60zł/m^2. Po oglądnięciu w magazynie dostępnych materiałów, zdecydowałem się na MDF o grubości 12mm (25zł/m^2), którego arkusze był idealnie płaskie i odpowiednio sztywne. W sumie zamówiłem 17 elementów 300x300mm (16+1 zapasowy), dwa 600x300mm i jeden 600x600mm. Cięcie kosztuje 1,40zł/mb i jest liczone jako łączny obwód wszystkich zamówionych elementów. Łącznie wyszło 2,316m^2 płyty (57,90zł) i 26,4mb cięcia (36,96zł) - za całość zapłaciłem ~95zł, a gotowe elementy odebrałem po dwóch dniach od zamówienia. Jedyną wadą tego materiału jest jego nasiąkliwość, która mam nadzieję nie okaże się problemem. Kleju zamierzam w każdym bądź razie używać oszczędnie.


Ścianki postanowiłem zrobić cieńsze. Wybrałem HDF o grubości 8mm w postaci łatwo dostępnego i stosunkowo taniego panela podłogowego (KRONO Original, Seria Retro, Dąb antyczny), który można kupować na sztuki (1285x192mm). Cena za metr kwadratowy to 26zł (w promocji z 30zł), za trzy panele zapłaciłem 19zł, ale na pewno coś jeszcze trzeba będzie dokupić. Wybrałem ten "model" gdyż ma grubość 8mm (najczęściej panele mają 7mm) oraz mało śliski revers, którego klej do drewna powinien się trzymać. Ten jeden milimetr więcej na grubości ma spore znaczenie, gdyż elementy będą łączone ze sobą wkrętami.

Panel zamierzałem ciąć na zakupionej niedawno mini pile tarczowej, ale okazało się to problematyczne, o czym można przeczytać w poście: WARSZTAT - Sprzęt [11] - Mini piła tarczowa.  Dodatkowym plusem zastosowania panela podłogowego jest podniesienie walorów estetycznych modułu oraz spora odporność na ubicia, czy wgniecenia (panel AC4). Jeśli nie uda się precyzyjnie spasować elementów ze sobą i będzie konieczne szlifowanie boków, to będę musiał je pomalować (pewnie na czarno). Może się także okazać, że takie drewnopodobne wykończenie nie będzie po prostu pasować do podziemi w stylu S-F i malowanie będzie koniecznością.


Elementy planuję łączyć wkrętami 3x30mm (ścianki do podstawy) oraz 3x20mm (ścianka do ścianki) najprawdopodobniej bez użycia kleju. Przy tak potrzebnej precyzji spasowania, klej tylko utrudniłby zadanie, poza tym wkręty będę wchodzić naprawdę głęboko w łączone elementy, bo odpowiednio 18 (30-12mm) i 12mm (20-8mm). W jednym z marketów w których się zaopatruję, sprzedaż tego typu rzeczy odbywa się nie na wagę, lecz na woreczki. Jak dobrze napełnić sobie woreczek za 6,99zł widać na poniższym zdjęciu :). Najmniejszy woreczek pomieścił 280 gramów wkrętów, czyli wyszło ~25zł/kg.


WYSOKOŚĆ ŚCIANEK, SZEROKOŚĆ KORYTARZY

Wysokość ścianek i szerokość korytarzy postanowiłem określić empirycznie, więc wyciągnąłem z pudła parę figurek. Z doświadczenia wiedziałem, że w przypadku wąskich korytarzy, modele na dużych podstawkach blokuję przejście, co uważam za dość kłopotliwe i tylko utrudniające grę. Za optymalną szerokość uznałem 70mm, co jak widać na zdjęciu umożliwia minięcie modelu na dużej podstawce przez model na małej. Wysokość z kolei nie może być zbyt duża, by nie przeszkadzała w operowaniu małymi modelami. Z kolei, im na wyższe ścianki się zdecyduję, tym korytarze będą wyglądać atrakcyjniej. Z planowanych początkowo 60mm zszedłem jednak na 55mm, tak więc całkowita wysokość modułu będzie wynosić 67mm.

1 komentarz:

  1. Pilarka nic nie warta po 2 m-c silnik stanął. (nie spalił się po prostu stanął.) wysłałem do serwisu na gwarancji i czekam zobaczymy czy serwis uzna reklamację, podejrzewam że zostanie odrzucona.

    OdpowiedzUsuń