2012-10-14

WARSZTAT - Chemia [1] - Klej Pattex S.O.S. z pędzelkiem

W dziale warsztatowym zaczynam cykl o chemii modelarskiej, której używam i o której w związku z tym mogę wyrazić jakąś opinię.

W zakresie klejów cyjanoakrylowych oczywiście królują kleje w tubkach w rodzaju Cyjanopanu, Kropelki, Super Glue, etc., są to produkty znane i używane przez wszystkich. Są również dostępne produkty specjalistyczne, jak np. kleje cyjanoakrylowe o większej gęstości (żele). Oczywiście także używam klejów w tubkach, ale chciałbym polecić klej Pattex S.O.S. w małej buteleczce z pędzelkiem, gdyż w pewnych zastosowaniach może okazać się od nich dużo wygodniejszy.

PATTEX S.O.S. SUPER KLEJ Z PĘDZELKIEM [5ml]

Buteleczka jest przeźroczysta - widać ile kleju jeszcze zostało, spłaszczony kształt oraz specjalne skrzydełka na nakrętce umożliwiają niezawodne otwieranie. Jednak w związku z tym buteleczka ma tendencję do przewracania się, warto więc przy poważniejszych pracach przymocować ją do jakiejś stabilnej podstawki np. taśmą dwustronną, by kleju nie wylać.
Klej ma dość rzadką konsystencję, co w połączeniu z sztywnym i śliskim włosiem pędzelka umożliwia nakładanie cienkich warstw kleju i wygodne ich rozprowadzanie po powierzchni. Klej nadaje się do użytku nawet po pół roku od pierwszego otwarcia, lekko z czasem gęstnieje, ale nie jest to zjawisko zachodzące szybko.
Kleju oczywiście najlepiej używa się na początku, gdy pędzelek jest w idealnym stanie. Po pewnym czasie, zwłaszcza gdy pędzelek zbyt długo pozostaje poza butelką podczas klejenia (i klej na nim się znajdujący lekko podsycha) zaczyna on mieć tendencję do lekkiego puchnięcia, a przy niezbyt delikatnym/celnym wkładaniu go do butelki włosie pędzelka czasem podwija się do góry i pędzelek przestaje nadawać się do precyzyjnych prac. Problematyczne jest wykorzystanie kleju do samego końca, bo pędzelek nie sięga do samego dna. Gdy kleju jest już niewiele, trzeba zakręcić nakrętkę by namoczyć pędzelek. Made in Ireland. Cena: ~10,00zł. Polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz