2012-10-12

MAKIETY 15MM (FOW) - Ciekawe materiały na elementy terenu

Przedstawiam kilka pomysłów na elementy terenu, które powstały (jak zwykle) podczas chodzenia po różnych sklepach i oczywiście zakończyły się zakupem czegoś ciekawego. Generalnie poniższe materiały nie są drogie i w większości są łatwo dostępne, choć jest jeden sezonowy rodzynek, który jest dość unikalny.

OKOPY, PŁOTY, DOMY I INNE KONSTRUKCJE DREWNIANE

Okopy o szerokość odpowiedniej by móc w nich umieszczać podstawki z piechotą wyglądają trochę nienaturalnie, ale niestety nie ma wyjścia i trzeba się z tym jakoś pogodzić. Typowym materiałem do budowy okopów są patyki do szaszłyków lub wykałaczki, których okrągły przekrój dobrze imituje drewniane bale ze ściętych drzew, ale przecież umocnienia ścian okopów były wykonywane także z desek.
W miejscowym sklepie dla a artystów wpadły mi w ręce "zapałki naturalne" pakowane po 2000 sztuk. . Ich rozmiar to 2x2x50mm, czyli 20x20x500cm dla skali skali 1:100 - czyli całkiem realny do zastosowań fortyfikacyjnych w warunkach polowych bez użycia ciężkiego sprzętu. Bardzo dobrze nadają się do umacniania ścian okopów, ale oczywiście można z nich wykonać wiele innych ciekawych rzeczy. Cena: 9,00zł.
Zapałki takie bez problemu można kupić na allegro, choć zwykle oferowane są o długości 43mm. W sprzedaży są także inne wymiary, np.: 2x4x650, 4x4x280, 3x3x175, sprzedawane po 50 szt. Mogą okazać się przydatne np. przy budowie szkieletów budynków drewnianych, zwłaszcza gdy nie ma się możliwości wykonania cienkich listewek samemu na modelarskiej pile tarczowej.


ŻYWOPŁOTY, KRZAKI

Żywopłoty to bardzo pożądany element terenu. Może być szeroko stosowany zarówno na makietach miejskich jak i wiejskich.  Może ogradzać budynek, może "rosnąć" wzdłuż dróg, czy też rozdzielać pola. Ogólnie ciężko zrobić samemu realistyczne listowie roślinności, choć z drugiej strony łatwo kupić piękne drzewa i krzewy od producentów akcesoriów kolejowych. Problemem jest zwykle wysoka cena, ale i bitewniak niekoniecznie potrzebuje aż takiej dokładności odwzorowania zieleni, poza tym są one zwykle dość delikatne, a trwałość i odporność na uszkodzenia terenów do gier ma spore znaczenie.
W markecie budowlanym wpadły mi w ręce ściereczki do czyszczenia, które jak ulał nadają się na żywopłot. Są zielone, ale planuję w przyszłości sprawdzić jaki efekt da pomalowanie ich aerografem. Bez problemu da się je ciąć na dowolną wysokość nożykiem do tapet lub nożyczkami. Jeszcze nie próbowałem, ale być może po odpowiednim potraktowaniu uda się uzyskać bardziej nieregularne kępy krzaków do zastosowania np. przy wykonywaniu bocage. Cena: 3,50zł za opakowanie (3 szt.).

  
MAŁE DRZEWKA IGLASTE

Zagajnik małych drzewek iglastych, a może skałki porośnięte małymi iglakami? - brzmi ciekawie. Na poświątecznej wyprzedaży w sklepie sieci NANU-NANA trafiłem na świetny materiał do własnoręcznego wykonywania stroików. Jest tego naprawdę sporo nawinięte, a krótki kawałek po odpowiednim wymodelowaniu nożyczkami  staje się świetną małą choinką. Zdaję sobie sprawę, że jest to ciężkie do zdobycia (dlatego kupiłem na zapas cztery), ale święta za pasem, więc może znowu będą. Cena: 13,90zł  (promocyjna 8,90zł)


STOGI SŁOMY, SNOPKI SIANA, TRZCINA, KĘPY TRAW

Kolejny materiał, który znalazłem na dziale wod-kan w markecie budowlanym, to po prostu zwitek konopi do uszczelniania połączeń rur. Materiał naturalny i w dodatku o kolorze słomy/siana lub roślinności pustynnej. Być może da się malować aerografem na zielono lub brązowo (nie wiem, trzeba sprawdzić). Widzę w nim spore możliwości, jednak trudno powiedzieć jakie będą efekty. Cena 10,00zł


MURKI, BETONOWE / KAMIENNE OGRODZENIA

Ostatni materiał znaleziony w markecie budowlanym na dziele podłogi, to korkowe listwy dylatacyjne. W Leroy-Merlin oferowane są w wymiarach: 5x16x940mm, 7x16x940mm, 5x23x940mm, 7x23x940mm. Wszelkiego rodzaju murki, bądź np. ogrodzenia w postaci murów betonowych obiektów przemysłowych lub militarnych można wykonywać w błyskawicznym tempie. W dodatku listwy są bardzo elastyczne i nie ma problemu z wykonywaniem łuków. Korek ma charakterystyczną strukturę, która po odpowiednim pomalowaniu może przypominać strukturę drobnego kamienia (ciemny podkład + szary suchy pędzel). Listwy mają bardzo gładką powierzchnię i równe krawędzie, aby uzyskać realistyczny efekt trzeba je trochę wyszczerbić nożykiem i przetrzeć grubszym papierem ściernym. Dla uzyskania efektu betonu wystarczy powierzchnię przetrzeć rzadką szpachlą, potem ewentualnie delikatnie przeszlifować wypukłości drobnym papierem ściernym. Ceny jak na zdjęciu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz