Pierwszy stół przedstawiał front wschodni. Oprócz budynków produkcji Battlefrontu, których styl mnie osobiście do gustu nie przypada, było na nim także kilka obiektów produkcji Wargamera z serii OiM, które są naprawdę ładne i jak najbardziej do wykorzystania na stołach przedstwiających front wschodni się nadają. Na stole tym w pierwszej turze mierzyli się Zorg i Bolciu (12-8). Ciekawostką było różne malowanie hetzerów - wiosenno-letnie (brak brązów) vs. jesienne, które bardziej mi się spodobało i (co ważne) mimo wykorzystania tego samego schematu na wszystkich pojazdach, rozmieszczenie plam na pancerzach było dość różnorodne, a przez to niezbyt monotonne. Bardzo fajnie prezentował się na żywo solidny wzornik artyleryjski od laserops.pl z szarego plexi o grubości 3mm.
Drugi stół, na którym grali Kouo i Bielkins (16-4), był dość ciekawy ze względu na potężny wzgórze wielkości połowy stołu, aczkolwiek ułożenie rzeki w scenariuszu typu breakthrough nie było zbyt szczęśliwe dla jednego z graczy. Na pochwałę zasługuje super pomalowana armia Bielkinsa - świetna robota! Co do drzewek od Battlefrontu, to chyba nigdy się do nich nie przekonam (delikatnie mówiąc).
Trzeci stół zainteresował mnie najbardziej z powodu dużej ilości domków "kolejowych". Na stole znalazły się wszystkie możliwe skale (H0, H0/TT, TT) i cóż - w takiej masie wcale specjalnie różnice między nimi nie były bardzo widoczne. Jako, że trochę czasu poświęciłem temu zagadnieniu (MAKIETY 15MM (FOW) - Budynki "kolejowe" - problem skali rozwiązany pozytywnie i kilka innych postów), jestem trochę przewrażliwiony w tym temacie i dostrzegam różnice. Wniosek jest jednak cały czas ten sam: H0 jest za duże, za to mieszanie H0/TT i TT jest dość bezpiecznym wyjściem. Domki warto pomalować, co bardzo dobrze widać na przykładzie lokomotywowni oraz sąsiadującej z nią fabryczki - efekt jest naprawdę realistyczny. Niestety z realizmem domków "kolejowych" mocno kontrastują trochę toporne brukowane drogi od Battlefrontu. Porównanie z brukiem od producentów elementów na makiety kolejowe wypada zdecydowanie na korzyść tych drugich (MAKIETY 15MM (FOW) - Akcesoria do makiet w skali H0/TT (1:100)). Na stole tym w pierwszej rundzie grali sgr i Vodoo (13-7).
Czwarty stół, podobnie jak drugi, był dość górzysty. Grali na nim Patrol i Marcin (17-3). Patrol dowodził Finami, których armia wygląda bardzo interesująco z powodu wyposażenia zarówno w sprzęt pochodzenia niemieckiego jak i rosyjskiego - ciekawie to wygląda. W ogóle T-34 bardzo atrakcyjnie prezentuje się w skali 1:100, zreszta jak w każdej innej - może to po prostu bardzo ładny czołg :). Co do brytyjskiej armii, to jakoś nie mogę przyzwyczaić się do obecności w niej czysto amerykańskiego sprzętu, takiego jak chociażby M10.
Poniżej kilka zdjęć armii przed wystawieniem. Wniosek nasuwa mi się w zasadzie jeden - w systemie historycznym armię trzeba sobie jednak lepiej lub gorzej pomalować. Bardzo spodobał mi się solidny pojemnik Kouo - TANOS Systainer, który można kupić na Allegro. Jest dość drogi, niemniej jednak podoba mi się bardzo. Całkiem fajna jest też torba na figurki od laserops.pl wraz z dedykowanymi do FOW'a gąbkami (niestety nie zrobiłem jej zdjęcia).
Na koniec płomienie wykonane przez Vodoo z podkładek metalowych i gąbek kuchennych, utwardzona superglutem. Ciekawe były również listwy wykańczające stołów z nadrukowaną nazwą sklepu Strefa Gry.
PODSUMOWANIE
Cieszę się, że udało mi się wybrać na ten turniej, który w sumie był pierwszym turniejem FOW, w któym co prawda nie grałem, ale się przyglądałem. Mimo, że byłem dość krótko, to jednak dostałem duży zastrzyk pozytywnej 'flamesowej' energii. Dzięki temu mam nadzieję, że w końcu coś ruszy się u mnie w tym temacie. Trochę liczyłem na zrozumienie podstawowych zasad, jednak była to założenie dość naiwne, bo z samego przysłuchiwania za dużo nie da się nauczyć. W każdym razie, obserwując graczy, utwierdziłem się w przekonaniu, że tak jak mi się do tej pory wydawało, zasady wcale nie są takie proste i klarowne. W zasadzie każdy miał jakieś pytania i wątpliwości, które kierował do bardziej doświadczonych osób (głównie do sgt), ale to już temat na osobny post.
Mimo, że pracuję w Krakowie, to kompletnie nie mam pojęcia jak wygląda w nim środowisko graczy FOW i czy w ogóle jest w jakiś sposób zorganizowane. Taki stan rzeczyz pewnością jest spowodowany brakiem sklepu wspierającego Flames of War. Zobaczymy czy coś zmieni w tym zakresie zaangażowanie cdp.pl. W każdym razie zarówno Katowice, jak i Bielsko-Biała nie są jakoś bardzo daleko ode mnie bym nie mógł się tam raz na czas wybrać :).
WYNIKI (za sgr)
Gra 1 - Breakthrough
Patrol-Marcin 17-3
sgr-Vodoo 13-7
Bielkins-Kouo 16-4
Zorg-Bolciu 12-8
Gra 2 - Hold The Line
Zorg-Patrol 14-6
sgr-Bielkins 17-3
Vodoo-Marcin 17-3
Bolciu-Kouo 19-1
Gra 3 - Dust Up
sgr-Bolciu 10-10
Patrol-Voodoo 17-3
Zorg-Bielkins 16-4
Kouo-Marcin 16-4
Modelarstwo:
sgr, Bielkins, Zorg - 10
Bolciu - 8
Patrol - 7
Marcin - 5
Vodoo, Kouo - 2
Razem:
Zorg - 52
sgr - 50
Patrol - 47
Bolciu - 45
Bielkins - 33
Voodoo - 29
Kouo - 23
Marcin - 15