2012-12-29

MAKIETY 15MM (FOW) - Radzieckie okręty w skali 1:100 (w sam raz na makietę)

Pomysł makiety do FOW'a z jakimś okrętem chodzi mi po głowie już od dłuższego czasu. Taki okręt na makiecie wyglądałby bardzo atrakcyjnie, niestety potrzebna jest do tego także woda. Można rozważyć mapkę nabrzeża portowego, albo rzecznego, w ostateczności może być dość szeroka rzeka, w każdym razie nie jest to takie nierealne, jak by się mogło wydawać.

Wybór okrętów w skali 1:100 wbrew pozorom nie jest taki mały, dominują jednak jednostki morskie, czyli dość spore, bo o długości przeważnie ~50cm. Można rozważyć ich zastosowanie na mapce morskiego nabrzeża portowego, gdzie niemiecki U-Boot lub pełnomorski Schnellboot S-100 wyglądałyby świetnie. Ja jednak wolałbym coś mniejszego, co pasowałoby w sam raz do rzecznego portu, lub co mogłoby operować u ujścia rzeki.


W oko wpadły mi ciekawe modele ukraińskiego wydawnictwa "Dom Bumagi":
  • Kutry artyleryjskie pr.1124 (2 modele)
  • Kutry torpedowe typu G-5 (2 modele)
  • Kuter torpedowy D-3

Modele mają od 19 do 26cm długości. Ich budowa na pierwszy rzut oka wydaje się dość pracochłonna (zwłaszcza kadłubów), bo jak na tak małe modele ilość wręg jest spora. Budowa z przeznaczeniem na makietę determinuje konieczność wykonania kadłubów powyżej linii wodnej, co niekoniecznie musi ułatwić sprawę. Można oczywiście rozważyć wykonanie modeli "na półkę", co będzie fajnym urozmaiceniem kolekcji modeli do FOW'a lub wykonanie w formie częściowo zatopionego wraku osiadłego na mieliźnie, bądź przewróconego na bok - możliwości jest wiele. Ciekawym aspektem jest ich "ugrywalnienie", zwłaszcza kutrów artyleryjskich (działa lub katiusze!), które może urozmaicić rozgrywkę, tak jak np. pociągi pancerne.

Co prawda nie zbieram Rosjan, ale nie wykluczam w przyszłości armii pancernej opartej na tanich modelach Zvezdy. W każdym razie, dla kogoś grającego sowietami modele te są strzałem w dziesiątkę i o ile kutry artyleryjskie i kutry torpedowe G-5 są bardzo charakterystyczne, do kuter D-3 wygląda typowo i spokojnie można zaadaptować go na zachodnioeuropejską makietę.

Modele są dostępne na stronie Wydawnictwa GPM w cenie 26zł za sztukę (+ przesyłka 10zł, min. wart. zamówienia: 35zł), gdzie można znaleźć także sporo innych okrętów w tej skali. Mnie trzy modele udało się kupić za 65zł (już z wysyłką) na licytacji Allego, czyli ~21,50zł za sztukę.

Więcej o tych okrętach można dowiedzieć się tutaj:
Kutry torpedowe typu G-5
"Pływające czołgi" - sowieckie kutry opancerzone projektów 1124 i 1125
Kutry torpedowe typu D-3


Inspirująca mapka z gry 'Close Combat':

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz