2012-02-07

MAKIETY 15MM (FOW) - Zapory przeciwczołgowe z szyn

Oto kolejne "kolejowe inspiracje" w zakresie FOW'a. Producenci kolejek oprócz standardowych (zwykłych) torów, produkują także tory "modelowe", które charakteryzują się realistycznie odwzorowanym profilem szyny oraz podkładu kolejowego. Wybór padł na szyny w skali TT (1:120), których wysokość wynosi 2mm - temu wyborowi zostanie poświęcony osobny post.

Dość rozpowszechniona firma TILLIG oferuje w skali TT (1:120) same szyny modelowe w odcinakach długości 1000mm w cenie około 5zł oraz tory modelowe  typu "flex" o podkładach drewnianych (664mm), stalowych (520mm) lub betonowych (520mm) w cenie około 20zł. Tor typu "flex" charakteryzuje się elastycznością umożliwiającą wyginanie go w dość znacznym zakresie. Najekonomiczniejsze jest zakupienie samych szyn, jednak w sklepie stacjonarnym, do którego się wybrałem,  były jedynie tory typu "flex". Na próbą zakupiłem jedną sztuką na podkładach drewnianych, dzięki czemu wszedłem w posiadanie ponad 1300mm szyny profilowej (2x664mm) oraz całkiem sporej ilości ładnie odwzorowanych podkładów kolejowych, które mogą się w przyszłości przydać jako element makiety (np. składowane przy torach, etc.).Podstawowym rodzajem zapór przeciwczołgowych, które można wykonać z szyn modelowych, są popularne "Czech hedgehog's". W zdecydowanej większości przypadków były to elementy prefabrykowane z kątowników długości około 2m, ale nie tylko. Przedstawione na poniższych zdjęciach przykłady jeży wykonanych z szyn kolejowych pochodzą akurat z frontu wschodniego. Są to eksponaty znajdujące się na terenie Muzeum Broni Pancernej w Kubince i Centralnym Muzeum Sił Zbrojnych w Moskwie. Wzmocnienia z blachy można wykonać np. z cienkiej blaszki mosiężnej. Do sklejenie można użyć kleju cyjanoakrylowego, ale mnie ciekawi, czy dało by się wykonać te elementy przez lutowanie w celu uzyskania mocniejszego połączenia. Można pokusić się o wykonanie na niektórych końcach szyn dwóch otworów, służących do skręcania szyn - z pewnością doda to realizmu. 

 

Źródło zdjęć: www.diorama.ru

Inne rodzaje zapór przeciwczołgowych wykonanych z szyn przedstawiają poniższe zdjęcia. Wg opisów zdjęć, długie linie wkopanych na sztorc szyn, to fortyfikacje polowe pod Mławą z 1939 roku.


Źródło zdjęć: www.odkrywca.pl

2 komentarze:

  1. Dlaczego tego nie można podciągnąć pod facebooka? Zawiesiłbym ten temat na Millipucie:)

    OdpowiedzUsuń