2014-02-08

MAKIETY 28MM - Co nam może dać ryba? [1]


CO NAM MOŻE DAĆ RYBA?

Ryba, a konkretnie puszka po konserwie rybnej, może nam dać bardzo ładny, przetłoczony kawałek aluminium o wymiarach ~8x6cm. Czyli z jednej strony mamy klasyczny recycling, a z drugiej świadomy zakup, ponieważ puszki mają różne przetłoczenia i trzeba sobie odpowiednie w sklepie wybrać :). Przedstawiam akurat moim zdaniem najciekawsze przetłoczenie "trapezowe" z nie najtańszych konserw King Oscar (polecam zwłaszcza makrelę w pikantnym sosie pomidorowym z chili chipotle :P), ale kilka innych firm także stosuje ten wzór.

Samo wycięcie interesującego nas kawałka jest banalnie proste, wystarczy posiadać jedynie nożyce do blachy, które każdy szanujący się modelarz na pewno ma (a szanujący się bardzo ma niejedne). Oczywiście trzeba uważać by się nie skaleczyć ostrą krawędzią blachy.


Poniżej zdjęcia reversu i awersu pomalowanego kupionym na próbę sprayem z puszki 'Crafts Spary' by MOTIP czarny mat, choć dla mnie jest lekko satynowy (no i jak na mój gust dziwnie pachnie).


Taki panel może znaleźć zastosowanie zarówno jako element wklęsły, jak i wypukły. Pomysłów jest całe mnóstwo - od ścian kontenerów transportowych, przez ściany pomieszczeń, tuneli, nabrzeża portowe, umocnione brzegi rzek/kanałów, aż po różne konwersje pojazdów - wszystko raczej w skali 28mm. 

Należy pamiętać, że aluminium jest łatwym w obróbce i dość wdzięcznym materiałem - można bardzo ładnie taki panel postarzyć, wykonując w nim różne wgniecenia, czy otarcia farby. Można uzyskać także różne efekty specjalne, niemożliwe lub bardzo trudne do uzyskania w tekturze lub polistyrenie. W najbliższym czasie zaprezentuję jeden bardzo widowiskowy efekt właśnie na takim aluminiowym "panelu" z konserwy*.

W sumie fajna sprawa, bo rybę z puszki raczej jemy wszyscy, a przy okazji zyskujemy interesujący materiał modelarski.

*) MAKIETY 28MM - Co nam może dać ryba? [2] - Efekty specjalne w aluminium

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz