2014-09-08

WARSZTAT - Zombie Core Paint Set & Toxic/Prison Paint Set vs. Mega Paint Set + The official Zombicide painting guides


'ZOMBICIDE' PAINT SETS VS. MEGA PAINT SET

Aby upewnić się, że nowe zestawy od Army Paintera to nie repaki (i jednocześnie wychodząc na przeciw insynuacjom Telamona ;P ), zdecydowałem się na porównanie ich z dotychczasową paletą warpaintsów. Trzeba przyznać, że wyszły z tego porównania obronną ręką - powyższy skan po skalibrowaniu (poprzez przyłożenie karty do monitora z matrycą MVA i zabawie różnymi suwakami) dość dobrze odzwierciedla różnice pomiędzy poszczególnymi kolorami.

ZOMBIE CORE PAINT SET

Jeśli chodzi o 'Zombie Core Paint Set', to bardzo mocno do siebie zbliżonymi kolorami są: 'Mouldy Clothes' i 'Goblin Green' oraz 'Zombie Skin' i 'Skeleton Bone' oraz (co raczej nie powinno dziwić) 'Dead Black' i 'Matt Balck'. Dwa pierwsze zestawienia w realu oraz na skanie nie są idealnie takie same, co może wynikać z lepszego lub gorszego wymieszania farby, ale są na tyle do siebie zbliżone, że ciężko sobie wmówić, że są to nowe kolory. Czarny, jak to czarny - zawsze się przyda. Tak więc kupując ten zestaw otrzymujemy pięć nowych kolorów, nowego shadera (z nutą czerwieni), bardzo ciekawy 'Glistering Blood' oraz darmowy pędzelek (o czym warto pamiętać analizując opłacalność zakupu). Co do nowego krwioimitującego produktu od AP, to z ciekawości zestawiłem go z 'Blood for The Bloood God' od GW. Jak widać są to zupełnie inne produkty, a efekty jakie można uzyskać za pomocą nowości od AP bardzo dobrze ilustrują poniższe zdjęcia oraz przewodniki opublikowane przez producenta, do których przeglądnięcia zapraszam.

Na plus: 5 nowych kolorów + czarny (zawsze się przyda), nowy shader, pędzelek gratis.
Na minus: 2 zdublowane z podstawową paletą kolory, choć 'Zombie Skin' powinien w miarę "schodzić".

TOXIC/PRISON PAINT SET

Mniejszy zestaw z kolei wprowadza do palety cztery nowe kolory, przy czym 'Prison Jumpsuit' jest trochę jaśniejszy niż na skanie, więc różnica pomiędzy dwoma odcieniami pomarańczowego jest (jak dla mnie) dość wyraźna. Shadery niestety to odpowiedniki 'Purple Tone Ink' i 'Red Tone Ink', ale dla osób które kupiły Mega Paint Set I (więcej pędzli, mniej shaderów), a nie II (więcej shaderów, mniej pędzli) i nie mają kolorowych shaderów od AP, mogą być warte uwagi.

Na plus: 4 nowe kolory (z czego 3 na pewno).
Na minus: 2 zdublowane kolorowe shadery, brak gratisów.

Do porównania użyłem tylko tych kolorów, które oczywiście miały jakąkolwiek szansę być podobne do farb z serii 'Zombicide'. Wklejona z boku stara paleta jasno ilustruje, że poziom zdublowania jest niewielki, a rozszerzenie palety o nowe kolory dość znaczące - 11 nowych pozycji (+ czarny + pędzel gratis!) vs. 4 pozycje zdublowane.

THE OFFICIAL ZOMBICIDE PAINTING GUIDES

Jak sprawdzają się zestawy w malowaniu figurek z gry 'Zombicide' można zobaczyć w bardzo ładnych przewodnikach malarskich, do których linki zamieszczam poniżej. AP od początku nie zaniedbywał początkujących malarzy i zawsze wkładał instrukcje do swoich zestawów farb. Nie dziwi to zwłaszcza w przypadku produktu adresowanego przede wszystkim do osób grających w planszówki, które z malowaiem mogły nie mieć do tej pory nic wspólnego. Tym razem jednak instrukcje nie znalazły się w pudełkach, ale na stronie internetowej. Warto zwrócić uwagę na efekty zastosowania 'Glistering Blood'.


The official Zombicide painting guide - Part 1

The official Zombicide painting guide - Part 2


Oprócz przykładów zawartych w podręcznikach, AP zamieścił też kilka instrukcji w swojej galerii, w której zresztą można znaleźć wiele przykładowo pomalowanych krok, po kroku figurek z różnych systemów - fajna pomoc dla początkujących malarzy.Zachęcam do oceny posta przy pomocy aktualnie testowanego "gwiazdkowego" systemu ratingowego.

5 komentarzy:

 1. Faktycznie. :D Choć muszę to ze smutkiem powiedzieć iż nie widzę tam kolorów "muszę to natychmiast mieć".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To po prostu opcja poszerzenia palety AP - można, ale nie trzeba :). Mnie bardzo przypadł do gustu 'Glistering Blood'.

   Usuń
 2. Dzięki za dokładne porównanie kolorków :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dziękuję za to porównanie. Byłaby szansa na aktualizacje takiego zestawienia z nowymi zestawami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie, że komuś się przydało. Na razie nie kupuję żadnych farbek, nawet nie wiedziałem, że wyszły jakieś nowe zestawy... Pozdrawiam!

   Usuń