2014-04-11

WARSZTAT - Pojemnik do mycia pędzli DALER-ROWNEY Brush Tub


W tematyce pojemników do mycia pędzli nie spodziewałem się żadnej niespodzianki, jednak produkt na który trafiłem wpisując w wyszukiwarkę Allegro "pojemnik do mycia pędzli" tak bardzo przypadł mi do gustu, że od razu go kupiłem. Co ciekawe przeglądając od dość dawna oferty sklepów internetowych dla plastyków, nigdy na niego nie trafiłem. Producent też niespecjalnie w Polsce popularny, choć jak się okazuje angielski i to z dość długą historią, co akurat nie przeszkodziło powstać pojemnikowi w Chinach.

DALER-ROWNEY Brush Tub

Pojemnik wykonany jest z białego, twardego plastiku. Opakowany jest w folię, a na kolorowej "obwolucie" znają się napisy w kilku zachodnioeuropejskich językach opisujące cechy produktu:
  • stopniowane żeberka na dnie (największej) komory dla dokładnego i łatwego czyszczenia pędzli
  • dwie komory (raczej dwie sekcje, gdyż komory są moim zdaniem trzy)
  • (trzy) miejsca dla pędzli umożliwiające ich moczenie bez uszkadzania włosia
  • otwory na obrzeżach do wygodnego trzymania pędzli w trakcie jak i po malowaniu
  • odpowiedni dla różnych rozmiarów pędzli
  • nadaje się do mycia w zmywarce
  • do stosowania wyłącznie z farbami wodorozcieńczalnymi


Oprócz tego co zachwala producent, trzeba jeszcze wspomnieć o możliwości łatwego przenoszenia dzięki uchwytowi (jak w wiaderku), ale raczej bez pędzli (blokują podniesienie uchwytu, wypadają przy podnoszeniu pojemnika). Warto także docenić pokrywkę, która oprócz swojej podstawowej funkcji, może pełnić rolę skromnej palety. Pojemnik jest dość spory (16x16x9cm).


Żeberka na dnie faktycznie ułatwiają czyszczenie, a przeciąganie po nich pędzla w kierunku "z włosem" nie niszczy go zbytnio. Pojemnik posiada dwie sekcje, ale w sumie trzy komory. Oprócz największej (z żeberkami), gdzie odbywa się wstępne mycie pędzla, mamy także do dyspozycji dwie mniejsze, w których pędzle mogą się wygodnie i bezpiecznie dla włosia moczyć po umieszczeniu w przeznaczonych dla nich "gniazdach". Dwa skierowane są w stronę jednej komory, jedno w stronę drugiej. Komory są rozdzielone, dzięki czemu w jednej możemy mieć zwykłą wodę, a w drugiej np. izopropanol. Co do samych "gniazd" to sprawdzają się one dobrze jedynie w przypadku pędzli z grubym trzonkiem (np. Citadel Large Brush, trójkątne AP, niektóre Kolibri - np. seria 888, i inne podobnej grubości), nie da się ich natomiast używać w przypadku pędzli z cienkim trzonkiem.

Otwory znajdujące się na obrzeżu pojemnika są bardzo funkcjonalne. Oprócz tego, że są wygodne, bo pozwalają trzymać aktualnie używane pędzle pod ręką, to nie pozwalają zapomnieć o konieczności ich solidnego czyszczenia i ewentualnej konserwacji po zakończeniu malowania, bo wiemy które były w użyciu (w przeciwieństwie do odkładania pędzli w czasie malowania do zbiorczego/głównego stojaka).


UWAGI

Do poprawy z całą pewnością są otwory na pędzle. W przypadku  korzystania z pędzli z cienkim trzonkiem nie ma z nimi żadnego problemu, jednak grube pędzle mieszczą się w co najwyżej dwóch największych otworach. Mniejsze otwory trzeba rozwiercić i ewentualnie wkleić/wcisnąć odpowiedniej średnicy plastikowe bądź aluminiowe rurki, aby pędzle stały pionowo. Można także rozważyć wykonanie na którejś ze ścianek wewnętrznych pionowych gniazd do namaczania pędzli o cienkim trzonku, lub np. wstawienie odpowiedniej sprężyny między ścianką, a główną przegrodą, która powinna się dobrze sprawdzić (o ile nie będzie rdzewieć). Można ewentualnie zwęzić któreś z trzech gniazd poprzez np. wklejenie pasków plastiku, w celu przystosowania go do cieńszych pędzli. Żeberka na dnie komory mogłyby opadać w drugą stronę, ale z tym niestety nie da się już nic zrobić.

PODSUMOWANIE

Pojemnik naprawdę zaskakuje funkcjonalnością. Pewne rzeczy wydają się niby oczywiste, ale ktoś to wszystko bardzo fajnie przemyślał i w końcu zebrał do kupy. Wymaga pewnych poprawek, ale i tak go polecam.

GDZIE KUPIĆ?

Ja swój egzemplarz kupiłem za 34,50zł (24,50+11zł przesyłka) na stornie artykulydlaplastykow.pl, ale można go także zwykle znaleźć na Allego. Co ciekawe taki sam pojemnik pod marką Royal & Langenickel (na zdjęciu wygląda na zrobiony z innego plastiku, wg opisu można w nim używać terpentyny) można kupić za 33,70 (22,70+11zł przesyłka) tutaj, a pod marką UART za 25,90zł (12,90+13zł przesyłka) tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz