2012-03-25

MAKIETY 28MM - Zapory przeciwczołgowe

Nie pomyślałbym, że wizyta w Media Markecie zainspiruje mnie do napisania posta... Przechodząc koło lodówek, w oko wpadły mi formy do kostek lodu w kształcie diamentów. Kupiłem trzy, bo i tak od jakiegoś czasu szukałem jakichś ciekawych, ale przy okazji pomyślałem, że świetnie nadają się na zapory przeciwczołgowe do Warzone. Nadają się także do każdego innego systemu SF, ten kształt moim zdaniem pasuje klimatem do plastikowych makiet wydawanych przez Games Workshop do Warhammera 40000.

Plastik jest twardy, nie ma szans by się wgniótł lub uszkodził - powstały element będzie z pewnością długowieczny. Zęby są jednak za gęsto rozmieszczone - wiadomo - trzeba je powycinać i jakoś sensownie rozmieścić na podstawce. Warto też się zastanowić, czy pomiędzy nimi ma się mieścić tylko podstawka mała czy duża też. Moim zdaniem odstępy jednocalowe ze względów estetycznych są optymalne, jednak trzeba sobie odpowiedzieć przed grą na pytanie, czy modele na dużej podstawce mogę przechodzić przez tą przeszkodę, by uniknąć nieporozumień. Ja przychylam się ku temu by mogły, bo główną funkcją tego elementu jest blokowanie pojazdów, a dodatkową dawanie osłony piechocie.

Cena niewielka - 7,99 zł, za którą  otrzymujemy 18 "smoczych zębów" w stylu SF. Na górną część pudełka póki co nie mam pomysłu. Z tego co patrzyłem w internecie, to ma je w swojej ofercie także sieć RTV-EURO-AGD oraz jeśli M-M, to i SATURN.


Przy okazji tematu zapór przeciwczołgowych, wrzucam poniżej parę zdjęć moich starych "smoczych zębów". Podstawka jest wykonana z bezbarwnego pleksiglasu, niestety ciętego zwykłą ręczną wyrzynarką (więc niezbyt równo) oraz aluminiowych nitów, które kiedyś znalazłem w klepie z artykułami metalowymi (nie pamiętam ile płaciłem, ale wcale takie tanie to nie było). Zęby przyklejone są cyjanoakrylem, który do aluminium nie trzyma się mocno (czasem któryś ząb odpadnie). Podstawka miała być wykończona piaskiem na wikolu, ale chyba nie trzymałby się pleksi dobrze, bo jest śliska i trochę elastyczna, więc zostało tak jak widać na zdjęciach (przynajmniej widać kolor materiału na stole). Nity nie są pomalowane - utlenione aluminium fajnie wygląda.


Nity aluminiowe wykorzystałem także przy robieniu prefabrykowanego umocnienia. To bardzo estetyczny i grywalny element - wejścia do niego są z obu stron, przy w zasadzie pełnym zachowaniu funkcji osłony. Wykonany jest na cienkiej płycie pilśniowej (takiej jaką znajdziemy z tyłu mebli) oraz tektury wykończonej szpachlówką akrylową. Kręgi to przecięta na pół rolka od taśmy pakowej. Tektura pociągnięta szpachlówką oraz po wyschnięciu wyszlifowana daje świetny 'look' betonu. Gdzieś miałem zdjęcia z prac nad tą makietą, ale na chwilę obecną nie mogę ich znaleźć.



Smocze zęby w akcji:

I Chrzanowskie Dni Fantastyki (X 2009)
II Chrzanowskie Dni Fantastyki (X 2010)

2012-03-04

FOW - Amerykańscy rekruci [3] / Podręcznik 3ed. / Sklep BATTLETABLE.COM

W tym tygodniu wybrałem się po raz pierwszy do sklepu BATTLETABLE.COM znajdującego się w Katowicach-Ligocie przy ulicy Panewnickiej 24.


Sklep bardzo fajny, w 100% nastawiony na FOW, dużo miejsca, duże okna (jasno). Lokal składa się z dwóch pomieszczeń. Pierwsze - sklepowe - w którym asortyment wisi na ścianach i któremu można się przyjrzeć z bliska, a nawet swobodnie wziąć do ręki, bo nie ma klasycznej lady, za to jest biurko na komputer i biurko - warsztat, co sprawia wrażenie, że to miejsce "żyje" i jest prowadzone przez osobę z pasją. W drugim pomieszczeniu znajdują się dwa bardzo duże i starannie wykonane stoły, na których z pewnością świetnie się gra. Całość bardziej sprawia wrażenie klubu, a nie sklepu - słowa uznania dla Szymona (którego w tym miejscu pozdrawiam) za tak udane przedsięwzięcie. Do sklepu mamy niestety dobrą godzinę samochodem, ale nie jest to takie nierealne, byśmy się tam raz na czas pojawili.

Do wizyty zmotywował mnie Kouo, który poinformował o możliwości otrzymania w sklepie za darmo podręcznika do 3 edycji, jeśli jest się posiadaczem twardo-okładkowego podręcznika do 2 edycji i któremu w tym miejscu za to zmotywowanie dziękuję. Cała operacja otrzymania nowego podręcznika polegała na okazaniu twardo-okładkowej wersji oraz naklejeniu specjalnej naklejki oznaczającej otrzymanie darmowego podręcznika. Podręcznik w miękko-okładkowej wersji formatu A5 (~300 stron)  jest wydany bardzo ładnie (strony są grube, kredowe i kolorowe). Można go również otrzymać, dokonując zakupów w sklepie BATTLETABLE.COM (stacjonarnym, bądź internetowym) za minimum 123zł (do wyczerpania zapasów). 


Oczywiście będąc w sklepie pełnym figurek do FOW'a nie mogłem wyjść z pustymi rękami - moja armia wzbogaciła się o:
  • UB143 - M7 Priest HMC - 2 szt.
  • US040 - M4 Sherman
  • US738 - Dismounted MGs 
Sherman i jeden Priest oraz amerykańskie kalkomanie doszły pocztą, z racji braku na stanie. Poczynione zakupy pozwolą wystawić na razie jedną trzy-pojazdową sekcję Priestów. Sherman w wersji M4 (ze spawanym kadłubem) został dokupiony do Tank Company HQ jako 2iC Command Tank, by poprzez kształt pancerza dwa czołgi z sekcji dowodzenia były łatwo rozpoznawalne (jednego Shermana M4 już mam, pozostałe przeze mnie posiadane mają odlewane kadłuby). Nowo nabyte Priesty posiadają (niestety) plastikowe gąsienice od Shermana, ten którego już posiadałem ma metalowe (też był nowy z blistra).

2012-03-03

MAKIETY 15MM (FOW) - Nowe budynki w skali H0/TT (1:100) [2]

Kolejny nabytek z drugiej ręki. Tym razem jest to model firmy Auhagen:
  • Village Inn   H0/TT (Article 12239)
Wiejski hotel to zestaw dwóch sąsiadujących ze sobą budynków - budynku głównego oraz dobudówki. Budynek główny jest utrzymany w klimacie dwóch dotychczasowych nabytków: młyna wodnego i leśniczówki. Dobudówka jest nowocześniejsza. Budynek główny można umieścić na makiecie samodzielnie. Ogólnie okna są trochę mniejsze niż w młynie wodnym, choć wysokość budynku jest podobna. Drzwi wejściowe do budynku głównego są trochę małe, co ilustruje zdjęcie figurki umieszczonej na ich tle, ale nie rzuca się to bardzo w oczy ("światło" drzwi jest ok, ale układ skrzydeł powoduje, że są one trochę małe względem wysokości figurki).